Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR .
Název projektu | Můžeme být spolu |
Období realizace | leden 2007 - červen 2008 |
Výše podpory | 2 571 730,- Kč |
Projekt, který ZŠ Sedmikráska, o.p.s. realizovala, navazuje na pilíře školy.
ZŠ Sedmikráska na hlavním tématu projektu - Integrace znevýhodněných
žáků do běžné třídy pracuje systematicky od roku 1993.
Projekt byl podpořen „Operačním programem rozvoj lidských zdrojů“
v grantovém schématu „Zkvalitňování vzdělávání ve školách a školských
zařízeních“.
Projekt MŮŽEME BÝT SPOLU je zaměřen na znevýhodněné žáky II.
stupně ZŠ Sedmikráska. Umožnuje jim integraci do běžné třídy, sleduje a rozvíjí
jejich klíčové kompetence a vzdělávací možnosti a formuje jejich profesní zameření.
To je provázáno s dalším vzděláváním a zvyšováním kvalifikace pedagogického
týmu, fungujícím partnerství škol a poradenských zařízení a otevření školy směrem
k veřejnosti.
Cílem
projektu je realizace integračního vzdělávacího programu ZŠ Sedmikráska s dopadem na cílovou skupinu žáku II. stupně ZŠ, budoucí absolventy škol a pedagogických pracovníků v Mikroregionu Rožnovsko. V rámci projektu jsou zabezpečena kritéria rovných příležitostí pro znevýhodněné skupiny občanu uplatněním principu diferenciace a individualizace vzdělávacího procesu. Metodickou a poradenskou činnost zde zastávají speciálně pedagogická centra a školní psycholog. |
Projekt umožnuje žákům a učitelum používat vhodné výukové vybavení
a kompenzační pomůcky. Reaguje na identifikaci nových vzdělávacích potřeb učitelů
II. stupně a dbá na rozširování a prohlubování jejich odborné a pedagogické
způsobilosti.
“ MŮŽEME BÝT SPOLU“ otevírá pro cílovou skupinu také nové
možnosti v rámci Školního klubu - v programech dalšího vzdělávání, praktické
výuky a zájmových útvarů. Pracovní tým školy má zkušenosti z realizace programu
Phare Access 2001 a řadou dalších projektů, které mají charakter podpory znevýhodněných
a nadaných žáků, zlepšování klimatu školního kolektivu a zvyšování kvality celého
výchovně vzdělávacího procesu.
Nejdůležitejší součásti projektu je možno charakterizovat realizací takzvaných klíčových aktivit:
1. Tvorba, realizace a ověřování integračního programu školy
Pracovní skupiny vytvořené z pedagogického týmu vytvářejí na základě svých odborných znalostí a praktických zkušeností integrační program, který je důležitým pracovním materiálem pri pedagogickém působení na cílovou skupinu – žáky II. stupně ZŠ. Integrační program školy se v průběhu 2. č ásti projektu ověřuje a zpřesňuje.
2. Inklusivní vzdělávání a individuální reedukace znevýhodněných žáků
Jsou rozpracovány a rozvíjeny takové činnosti, obsahy, formy, metody výuky a výchovy, které umožnují rovný přístup žáků se specifickými vzdělávacími potřebami do prostředí základní školy a tedy tříd - skupin, které odpovídají přirozené části populace.
Podmínkou nutnou pro individuální integraci je individuální vzdělávací plán, pedagogická, materiální a organizační podpora – asistent pedagoga, poradenská podpora, nižší počet žáků ve tříde.
Je nutné zajistit bezbariérovost a umožnit žákovi používat potřebné kompenzační pomůcky, přístup k informacím - informační a čtenářská hnízda, vhodné učebnice a učební pomůcky přizpůsobené jeho individuálním potřebám a uplatňovat alternativní formy komunikace.
Činnost probíhá v souladu s doporučeními partnera – PPP ve Valašském Meziříčí.
3. Školní psycholog
Školní psycholog 1 x ve školním týdnu navštěvuje ZŠ Sedmikráska, provádí poradenskou a diagnostickou činnost, zná prostředí a klima školy, úzce spolupracuje se speciálním pedagogem školy, školou a rodiči. Je k dispozicím zejména žákům a pedagogům na II. stupni ZŠ, kteří reší individuální či skupinové konfliktní situace a problémy.
4. Kompenzace interaktivní výukou
Tato aktivita zahrnuje pořízení informačních hnízd a kompenzačních pomůcek ve formě vhodně navržených osobních počítaců, doplněných o potřebné programové vybavení. Využití této techniky vede jednak k odstraňování bariér a také k vetší interaktivite, zvýšení efektivity a pestrosti výuky. To je patrné také při využívání interaktivní tabule a multimediální učebny.
5. Logopedická učebnice angličtiny
Škola ve spolupráci s metodiky a poradenskými zařízeními vypracuje a vydá v paperbacku logopedickou učebnici anglického jazyka pro cílovou skupinu žáku II. stupně ZŠ, kteří mají logopedické znevýhodnění. Učebnice bude sloužit jednak pro vlastní potřeby, jednak ji Sedmikráska nabídne k využívání ostatním základním a středním školám v Mikroregionu Rožnovska.
6. Další vzdělávání pedagogů II. stupně
V rámci projektu jsou pedagogové II. stupně vzděláváni formou seminářů a semestru Celoživotního vzdělávání univerzitních kateder, v kurzech výchovných a motivačních postupů, emoční inteligence, typologie osobnosti, a odborných dovedností. Plán dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a v rámci Strategického plánu organizace i Analýzy vzdělávacích potřeb školy. Vedení školy provádí monitoring a vyhodnocení dalšího vzdělávání pedagogů na II. stupni ZŠ. Každý z pedagogů tak získá zpětnou vazbu na svou práci, což povede ke zkvalitnění výuky.
7. Školní klub
Na základě zvýšeného zájmu žáků II. stupně byl po nezbytné úpravě prostor vybaven a zprovozněn školní klub. Duležité bylo také vytvoření organizačních opatření a adekvátní náplně této aktivity.
V průběhu realizace projektu ZŠ Sedmikráska spolupracovala se školou podobného charakteru – ZŠ Integra ve Vsetíně. Předávání zkušeností z praxe a metod přístupu k problematice inklusivního vzdělávání, využití postupů ověřených kolegy a nových impulzů bylo hlavním smyslem této aktivity.
Další aktivity souvisely s plánováním projektu a jeho publicitou